Панічний розлад

Чи є в мене панічний розлад?

Панічний розлад має свої типові симптоми. Спробуйте відповісти на ці запитання, і якщо у більшості випадків ви відповісте "так", цей курс для вас.

  1. Чи непокоїть вас те, що відбувається у вашому тілі, наприклад, прискорене серцебиття, біль у грудях, проблеми з диханням, запаморочення, внутрішнє напруження, поколювання, нудота, пітливість, припливи жару або холоду?
  2. Ви боїтеся, що знепритомнієте, помрете, збожеволієте і втратите контроль над собою?
  3. Зазвичай це триває кілька хвилин, але буває і 2 години, а деякі згадані відчуття не зникають і довше?
  4. Вас охоплює відчуття виснаження після цього?
  5. Ви боїтеся, що ці стани можуть повторитися?
  6. Ці відчуття з'являються, як грім серед ясного неба, раптово і непередбачувано, наприклад, у публічних місцях, але також і вдома, коли ви відпочиваєте?
  7. Чи уникаєте ви ситуацій і видів діяльності, за яких виникають ці почуття і страхи (наприклад, не займаєтеся спортом), а також ситуацій, коли втеча або можливість викликати допомогу неможлива (наприклад, не ходите в місця, де поблизу немає пунктів швидкої допомоги)?
  8. Якщо ви збираєтеся кудись, де ці стани можуть повторитися, чи берете ви з собою воду, ліки, мобільний телефон, щоб покликати на допомогу, або просите когось піти з вами?
  9. Ви очікуєте цих відчуттів та страхів і не можете позбутися думок про їхню повторну появу?
  10. Ви вживаєте ліки проти тривоги (анксіолітики) або подібні препарати альтернативної медицини, але ці стани повторюються?

Як ви могли помітити, типовими симптомами панічного розладу є такі:

  • проблеми з диханням
  • біль або важкість у грудях
  • запаморочення, відчуття на грані непритомності
  • пітливість
  • внутрішня напруга
  • тремтіння тіла
  • враження, що світ дивний і нереальний
  • відчуття нудоти
  • прискорене серцебиття
  • відчуття клубка в горлі
  • припливи холоду або жару
  • страх смерті
  • страх збожеволіти і втратити контроль
  • очікування наступного нападу
  • уникнення певних ситуацій, місць або видів діяльності, коли вам буде важко втекти
  • пошук полегшення через різні предмети (талісмани, мобільний телефон) або дії (вживання ліків або алкоголю)

Перераховані вище прояви можуть з'явитися у вас не всі одразу. У когось може бути лише кілька з них, у когось — усі. Все індивідуально. Наведені вище явища є симптомами панічного розладу, якщо вони виникають занадто часто, не обмежуються однією конкретною ситуацією і є настільки інтенсивними та сильними, що людина боїться непритомності, втрати контролю над собою або смерті. Панічний розлад виникає через те, що людина починає неправильно інтерпретувати різні неприємні фізичні відчуття, які є проявами стресу, і сприймати їх як загрозу для життя.

Часто людина непокоїться через те, що у неї стався інфаркт або інсульт, тому безперестанку звертається в швидку допомогу або до лікарів-спеціалістів. Якщо ви "впізнали" у себе перераховані вище симптоми, не потрібно відчувати провину за те, що у вас панічний розлад. Він розвивається поступово, на основі тривалого стресу, і людина може взагалі не розпізнати його під час першої панічної атаки. Важливо, щоб у вас було бажання навчитися керувати панічним розладом.

Це захворювання належить до тривожних розладів. У жінок воно, як правило, спостерігається вдвічі частіше за чоловіків. Близько 7-9% людей протягом життя зазнають спорадичних панічних атак, тому навіть люди, які не мають панічного розладу, можуть час від часу відчувати неприємні фізичні відчуття паніки.

Панічний розлад можна успішно лікувати.

Як курс допоможе вам впоратися з панічними атаками?

Модуль допоможе вам глибше зрозуміти, що відбувається з вами під час панічної атаки. Він навчить вас, як керувати панічною атакою, як упоратися з її симптомами. Він також допоможе вам відпрацювати навички, які дадуть змогу запобігти виникненню панічних атак у майбутньому. Ви зрозумієте причини, контекст і наслідки виникнення панічних атак. Модуль також фокусується на зміні вашого ставлення до панічних атак, щоб ви більше не сприймали їх як загрозу. Тренування усвідомленості допомагає підтримувати бажаний стан розуму й адекватність реакцій.

  1. У першому уроці ми надамо вам інформацію про панічний розлад, щоб ви зрозуміли його природу.
  2. Тоді ви детально зрозумієте, що відбувається у вашому тілі, як ви себе почуваєте, які думки проносяться у вашій голові в ситуаціях непереборного страху, і що ви найчастіше робите в ситуації панічної атаки, щоб уникнути того, чого боїтеся, або щоб полегшити свій стан.
  3. Пізніше ви навчитеся працювати над зміною свого мислення — зміною хибних інтерпретацій неприємних тілесних відчуттів.
  4. Ви також навчитеся технік, спрямованих на контроль своїх тілесних відчуттів, щоб не вони керували вами, а ви контролювали їх. Ви навчитеся керувати неприємними фізичними відчуттями, зменшуючи таким чином страх і тривогу.
  5. У наступному розділі ми розглянемо, як керувати неприємними фізичними відчуттями, як-от відчуття нестачі повітря, прискорене серцебиття. Ви навчитеся цього, піддаючи себе цим відчуттям. Таким чином ви зможете опиратися цим відчуттям і зрозумієте, що вони нешкідливі, попри ваші страхи і тривоги. Зрештою, ви зможете навчитися змінювати свою поведінку, наприклад, потрапляючи в ситуації, яких ви боїтеся.
  6. У модулі ми підготували уроки, спрямовані на те, щоб допомогти вам самостійно давати ради з іншими ситуаціями та проблемами, навчитись технік подолання проблем та інших технік самопізнання.
  7. Звичайно, ми також охопили в модулі тему правильного способу життя, адже тіло і психіка тісно пов'язані між собою і необхідно дбати не тільки про свій розум і емоції, а й про організм.
  8. Наприкінці модуля ви дізнаєтеся, як упоратися з різними побутовими та життєвими проблемами. Ми також не забуваємо про профілактику рецидивів, тому насамкінець розглянемо, як протидіяти посиленню або повторному виникненню панічного розладу. Це навчить вас, як запобігти довготривалому стресу. Також ми познайомимо вас з технікою майндфулнес (тренування усвідомленості).